طراحی لوگو

قبل از شروع صحبت در مورد طراحی لوگو و اینکه یک لوگو چه مزیت ها و  ویژگی هایی باید داشته باشد و طراحی لوگو آیا به درد ما میخورد یا خیر، بیایید ببینیم که اصلا لوگو چیست ؟

لوگو چیست ؟

اگر بسیار ساده بخواهیم برای شما بیان کنیم که لوگو چیست باید بگوییم که لوگو سمبل هایی از متن و تصاویر هستند که به ما کمک می کنند تا برندها را شناسایی کنیم. اما لوگو می تواند فراتر از اینها باشد! یک لوگوی خوب سنگ بنای برند شما است.

اینکه شما چه کاری انجام می دهید ، چه کسی هستید و چه ارزشی دارید، رساندن تمام این مفاهیم بر عهده این تصویر کوچک که لوگو نامیده می شود است تا به مشتری شما این مفهوم را برساند.

پس لوگو نمادی است که از متن و تصاویر تشکیل شده و یک تجارت را مشخص می کند. یک لوگوی خوب نشان می دهد که یک شرکت یا یک شخص چه کاری انجام میدهد و یا چه کسی است.

طراحی لوگو
لوگو چیست

طراحی لوگو همه چیز یک برند است !

شاید از خود بپرسید که طراحی لوگو نیاز چندم کسب و کارمان است ما میگوییم اولین نیاز ، قبل از طراحی سایت ، طراحی ست اداری ، طراحی پروفایل ، طراحی تابلو و بنر خود به یک لوگو نیاز دارید چون باید از لوگوی خود در تمام این موارد استفاده کنید. پس قبل از هر کاری برای برند خود لوگو را در اولویت قرار دهید. بهتان قول می دهیم اگر همین حالا به اطراف خود نگاه کنید، حداقل 5 لوگو را مشاهده خواهید کرد که پس از دیدن آنها به هویت آن شرکت و برند فکر خواهید کرد و حتما میدانید که آن برند مخصوص کدام کمپانی است و چه کاری انجام میدهد.

نام تجاری شما ، هویت برند شما در مقابل طراحی لوگو شما

اولین چیزی که باید مشخص کنیم تفاوت بین نام تجاری شما ، هویت برندتان و طراحی لوگو است. اشتباه نکنید ، این سه مورد اصلا یکسان نیستند! با این حال، شما باید بر روی هر کدام از این موارد توجه بسزایی داشته باشید.

نام تجاری شما

نام تجاری شما، تصویر کلی شرکت شما است. ماموریت نام تجاری شما شامل : داستان و  استراتژی شما است.

هویت برند شما

هویت برند شما نمایش بصری برند کلی شما است. این روشی است که نشان تجاری شما به طور بصری ارتباط برقرار می کند و حتما، طراحی لوگو بخشی از هویت برند شماست، اما باید دقت بکنید که در طراحی هویت برند که چه انتخاب هایی انجام می دهید. برای مثال : سبک عکاسی ، انتخاب فونت‌ها که با برند شما حتما ارتباط داشته باشد.

طراحی لوگو شما

داشتن لوگو، کسب و کار شما را با ساده‌ترین شکل خود با استفاده از علامت ها ، فونت ها و یا ترکیبی از هر دو نشان می دهد. این تمام چیزی است که در لوگو استفاده می شود تا تجارت خود را معرفی کنید. از تیک Nike گرفته تا طاق‌های طلایی مک‌دونالد، بهترین لوگوها تا حد ممکن ساده هستند.

مزیت های طراحی لوگو چیست؟

طراحی لوگو چندین مزیت دارد که در زیر به بررسی تعدادی از مهم ترین آنها پرداخته ایم : طراحی لوگو باعث ایجاد اعتماد و شناخت برند می شود: ایجاد اعتماد و شناخت با مخاطبین و مشتریان می‌تواند نقش مهمی در موفقیت کسب‌وکار شما ایفا کند. وقتی از لوگوی خود در هر جایی استفاده می کنید، به طور رسمی به آن “مهر تایید” می زنید.

به این کار شما به وعده های خود باید عمل کنید ، چون استفاده از لوگو در هر جایی نشان تضمین و پشتیبانی شما از آن شی می باشد. به قولی بگوییم که با به کار بردن لوگو در هر جایی از اعتبار برندتان استفاده کرده اید و امضای شما و شرکتتان پای آن مسئله است.

پس مردم لوگو را به رسمیت میشناسند و به آن اطمینان میکنند خب اولین چیزی که طراحی لوگو برای شما میاورد کسب اعتماد مشتریانتان است. همین حالا به لوگوی شرکت Nike فکر کنید … چه چیزی در ذهنتان می گذرد ؟ بله برترین برند تولید پوشاک. پس لوگوی شما هم باید همین کار را در مورد کسب و کارتان در ذهن مشتری انجام دهد.

مزیت طراحی لوگو چیست
طراحی لوگو و برند

لوگو باعث می شود از رقابت فاصله بگیرید!

طراحی لوگو به شما کمک می کند که از رقیبتان متمایز شوید و یک قدم جلوتر از آنها باشید.

لوگو به طور بصری نماینده تجارت و برند شما در نگاه  اول است

به لوگوی مک دونالد نگاه کنید، از اولین حرف خود یعنی M استفاده کرده و بسیار زیبا قوس های طلایی که دارد نشانگر سیب زمینی های سرخ کرده خود را به رخ می کشد که همراه آن می توانید بو و مزه آن را هم در ذهن خود تجسم کنید.

طراحی لوگو به چه صورت باید باشد ؟

 

1 – به یاد ماندنی : لوگوی شما باید به یاد ماندنی باشد. اگر مردم نتوانند لوگوی شما را بخاطر بسپارند پس طراحی لوگو برای شما چه سودی خواهد داشت ؟ با به یاد ماندنی شدن ، شما به رسمیت شناخته خواهید شد و برای اینکه لوگوی شما به یاد ماندنی باشد باید …

2 – ساده باشد : هرچه ساده‌تر ، بهتر

3 – همه کاره باشد : در سایزهای مختلف خود را نشان دهد و شکل اصلی خود را در سایزهای کوچک و بزرگ از دست ندهد تا بتوانید از لوگوی خود در همه جا بهره ببرید.

4 – مناسب باشد : طراحی لوگو باید کاملا مناسب برندتان باشد که این امر را باید در نظر بگیرید که متناسب با شغل و شرکتتان از متن و تصاویر در طراحی لوگو استفاده کنید.

چه مولفه‌هایی طراحی لوگو را تشکیل می دهند؟

 

حالا که می دانیم لوگو چیست و چه مزیت هایی برای برند و شرکت‌مان دارد بیایید ببینیم که در لوگو چه اجزایی مورد استفاده قرار میگیرد.

1 – تایپوگرافی : تایپوگرافی همان متن لوگوی شما است. این مورد معمولا میتواند نام کسب و کارتان ، شعار شرکتتان و یا نام شخصی خودتان باشد.

2 – علامت گذاری لوگو : خب این مورد هم کاملا مشخص است منظور ما عکس و یا نماد شرکت و برند شما بصورت شماتیک است که حرف های بسیاری برای گفتن میتواند داشته باشد.

بعضی ها تمایل دارند که تصویر لوگوی خود به تنهایی معرف کسب و کارشان باشند ، اما بعضی از افراد تمایل دارند که در طراحی لوگو همراه با تصویر از متن هم استفاده کنند که هر دو مورد مناسب هستند و بسته به نوع سلیقه مدیر میتواند انتخاب گردد.

3 – رنگ ها در طراحی : فراتر از متن و نشانه (تصویر لوگو)، رنگ است. رنگ ها خیلی تاثیر گذار هستند و مواردی بسیاری را میتوانند به مشتری منتقل کنند.

بیایید یک مثال را بررسی کنیم :

رنگ آبی : برای برقراری اعتماد و حس تضمین به کار میرود و اغلب در بخش های مالی و اپلیکیشن های پیام رسان مورد استفاده قرار میگیرد.

رنگ سبز : غالباً برای محصولات طبیعی و ارگانیک به کار می رود. طبیعت ، فضای باز ، توسعه و تازگی مواردی است که برای رنگ سبز مناسب هستند.

رنگ یکی از عناصر مهم در طراحی logo است. یکی از مواردی که بسیار مهم است این است که اطمینان حاصل کنید لوگوی شما در دو رنگ اصلی و کاربردی سیاه و سفید درست و بی نقص نمایش داده شوید.

4 – زمینه : لوگوی شما صد در صد در مکانهای مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد مانند وب سایت ،  مطالب چاپی ، مهر و … پس مهم است که طراحی logo شما چند منظوره باشد و در زمینه های مختلف بهم نریزد و فرم اصلی خود را حفظ کند و در تمام زمینه بصورت مناسب نمایش داده شود.

 قیمت طراحی لوگو

طراحی لوگو قیمت مشخص و معینی نداشته و هر گرافیست با توجه به تخصص و تجربه خود قیمت را مشخص می کند. این قیمت می تواند از چند ده هزار تومان تا چند صد هزار تومان متفاوت باشد. طراحی لوگو برای برندهای معروف، به دلیل اینکه باید بسیار حرفه ای باشد و تمام ضوابط روانشناسی و کرافیکی را در خود داشته باشد گاها تا چندین میلیون هم انجام می شود. به نظر رایکاوب هزینه کردن برای ساخت یک لوگوی زیبا در همان ابتدای کار شدیدا توصیه می شود زیرا بعد از بزرگ شدن برند و جا افتادن نام و نشان آن در اماکن متعدد، تعویض لوگو کار سختی است.

نتیجه گیری و خلاصه

طراحی لوگو بیانگر کسب و کارتان است پس یکی از نیازهای اولیه هر کسب و کار داشتن یک لوگوی مناسب است. علاوه بر برندسازی در توسط لوگو حتما به طراحی سایت ، سئو سایت و بهینه سازی هم نیازمندید تا پرستیژ کاری خود و شرکتتان را حفظ کنید و همینطور به دنیا خود و شرکتتان را معرفی نمایید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *