رنگ‌ها در طراحی سایت ، از تئوری تا واقعیت

رنگ‌ها در طراحی سایت عناصری هستند که باعث می‌شوند کاربران دیدگاه‌های خود را با توجه به سلیقه، سوابق فرهنگی یا عوامل دیگر به آن واکنش نشان داده و بیان کنند.

در کل تاریخچه طراحی وب سایت از اهمیت رنگ‌ها مورد توجه قرار گرفته و به همین علت مشاغل جداگانه‌ای در این زمینه هم شکل گرفته است تا به کاربران در انتخاب رنگ‌های مناسب در طراحی سایت و یا عوامل دیگر مشاوره داده و کمک بسزایی در موفقیت آن شرکت، شخص و یا برند کرده باشند.

این یک عامل بسیار مهم است که مشاوران رنگ شناسی به شرکت‌ها و اشخاص در جهت انتخاب رنگ کمک کنند زیرا انتخاب یک رنگ مناسب می‌تواند با موفقیت آن شرکت ارتباط مستقیمی داشته باشد. زیرا تغییر یک رنگ ساده می‌تواند بر اساس تفاوت‌های فرهنگی احساسات متفاوتی را در مخاطب ایجاد کند. همان‌گونه که در یک کشور یک رنگ می‌تواند نماد خوشحالی و شادی باشد ممکن است در کشور دیگری نماد غم و افسردگی باشد.

کاربرد انواع رنگ ها در طراحی وب سایت

شماره 1 : رنگ‌های گرم

رنگ‌ها در طراحی سایتخب رنگ‌های گرم همان رنگ‌هایی هستند که همه‌ی ما در مورد آنها می دانیم و اطلاعات نسبی داریم. اما بخواهیم برای شما توضیح دهیم در کل سه رنگ قرمز، نارنجی و زرد اساس و پایه تمام رنگ‌های گرم هستند که مابقی رنگ‌های گرم از تغییرات این 3 رنگ به وجود آمده‌اند. رنگ‌های گرم عموماً نماد انرژی، الهام بخش قدرت و محبت هستند.

قرمز: از این رنگ در طراحی وب برای تاکید استفاده کنید. مثل دکمه تماس و یا از این دست موارد که نیاز به جلب توجه کاربر برای انجام کاری دارد.

رنگ قرمز در طراحی سایتنارنجی: رنگ ثانویه است که از ترکیب قرمز و زرد به وجود می‌آید. نارنجی هم برای جلب توجه بسیار مناسب است اما گزینه دوم شما باید باشد چون فراموش نکنید گزینه اول برای جلب توجه رنگ قرمز است.

رنگ نارنجی در طراحی لوگورنگ زرد: رنگ زرد، رنگ شادی است و در طراحی وب می‌توانید از این رنگ برای نشان دادن شادی استفاده کنید. برای مثال برای طراحی وب سایت مخصوص کودکان بسیار مناسب است که با ترکیب رنگ آبی می‌توانید نهایت بهره را از این ترکیب رنگی ببرید.

رنگ زرد

شماره 2: رنگ‌های سرد

رنگ های سرد

رنگ‌های سرد یا به اصطلاح خنک مانند: سبز، آبی و بنفش هستند. طیف اصلی این نوع رنگ‌ها رنگ آبی است که مابقی رنگ‌های سرد از ترکیب با رنگ آبی به وجود می‌آیند. رنگ‌های خنک در طراحی صفحات وب و طراحی لوگو می‌توانند بیانگر آرامش، حرفه‌ای بودن و اطمینان را به مخاطب القا کنند.

 رنگ سبز: رنگی است که طیف وسیعی از رنگ‌های سرد با این رنگ شروع می‌شوند اما خب باید گفت که رنگ اصلی نیست. رنگ سبز بیانگر رشد و شروع است اما در بعضی مواقع هم می‌تواند برای حسادت و بی تجربگی هم مورد استفاده قرار بگیرد.رنگ های سبزآبی: از رنگ آبی برای نشان دادن حس آرامش، مسئولیت پذیری و اطمینان استفاده می‌شود.

رنگ های آبیبنفش: در زمان‌های قدیم، رنگ‌های مورد استفاده برای ایجاد رنگ بنفش از حلزون استخراج شده و بسیار هم گران بودند، بنابراین فقط ثروتمندان می‌توانستند از این رنگ بهره ببرند! بنفش ترکیبی از قرمز و آبی است و برخی خصوصیات هر دو رنگ را به خود اختصاص داده است.

از رنگ بنفش می‌توانید برای: ثروت، حق امتیاز، خلاقیت و تخیل استفاده کنید.

رنگ های بنفششماره 3 : رنگ‌های خنثی

رنگ های خنثی

این نوع رنگ‌ها اغلب در طراحی سایت و طراحی گرافیک به عنوان زمینه اصلی استفاده می‌شوند.

سیاهقوی‌ترین رنگ خنثی همین رنگ سیاه است. نماد تشریفات، قدرت و ظرافت است البته از دید مثبت اما از دید منفی می‌تواند نماد شر، مرگ و رمز و راز باشد.

رنگ های سیاه

سفید: این رنگ مانند رنگ سیاه خیلی عالی می‌تواند با هر رنگ دیگری ترکیب شود و نتیجه‌ای فوق‌العاده به همراه داشته باشد. سفید اغلب با خلوص، پاکیزگی همراه است. 

رنگ های سفید

خاکستری: یک رنگ خنثی است که عموماً در انتهای طیف رنگی در نظر گرفته می‌شودبه نظر این رنگ افسرده کننده است. در بعضی طرح‌ها می‌تواند بجای سفید از خاکستری روشن و بجای سیاه از خاکستری تیره استفاده کرد.

به‌طورکلی خاکستری محافظه‌کار و رسمی است اما می‌تواند بسیار مدرن هم باشد. معمولاً در طرح‌های شرکتی کاربرد دارد و مکان‌هایی که تشریفات و حرفه‌ای بودن مهم است. 

رنگ های خاکستری

قهوه‌ای: با زمین، چوب و سنگ در ارتباط است. این رنگ کاملاً طبیعی، خنثی و گرم است. قهوه‌ای می‌تواند نماد اطمینان و استحکام باشد. در طراحی معمولاً قهوه‌ای به عنوان یک رنگ پس زمینه مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

رنگ های قهوه ای

مفهوم رنگ ها در طراحی سایت و طراحی لوگو

به طور کلی طیف وسیعی از رنگ‌ها را می‌توانید در طراحی استفاده بکنید چه در طراحی سایت و یا در طراحی لوگو و … اما این یک راهنمای کلی برای شما بود اگر در طراحی‌های خود بازخورد منفی از رنگ‌هایی که استفاده می‌کنید بدانید که از خط قرمز عبور کرده و یا در نزدیکی‌های آن هستید.

5/5 - (1 امتیاز)

1 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.