راهنمای جامع انتخاب نام دامنه مناسب وب سایت (10 نکته مهم)

اگر شما صاحب یک برند و شرکت، یا قصد ورود به بازار کسب و کار را دارید برای ورود به فضای مجازی و استفاده از پتانسیل آن، نیاز به یک وب سایت خواهید داشت. اولین قدم برای ساخت یک وب سایت، تهیه یک دامنه است. دامنه در واقع همان آدرس سایت شما است که با آن شناخته می شوید و با وارد کردن آدرس در مرورگر وارد سایت می شود. به عنوان مثال سایت google.com که دامنه آن google می باشد. شاید در ابتدا انتخاب یک دامنه مناسب کار سختی باشد اما اگر فوت و فن آن را بلد باشید کار چندان سختی هم نیست.

با توجه به گسترش روزانه فعالیت های اینترنتی، انتخاب یک دامین مناسب در طراحی سایت بسیار مهم و دارای اهمیت است. اگر نام دامین شما مناسب باشد، دسترسی به آن هم آسان تر می شود پس انتخاب یک نام مناسب دریچه ی ورود به وب سایت شما می باشد. در ادامه ی این مطلب شما را با راهکار های انتخاب یک دامنه ی خوب آشنا خواهیم کرد پس با همراه باشید.

انتخاب نام دامنه مناسب وب سایت

1. دامنه وب سایت شما، برند شما

آیا وقتی اسم دامنه ی خود را بر زبان تکرار می کنید مانند یک اسم عادی است یا همانند یک اسم برند دیده می شود؟؟ بگذارید با یک مثال این موضوع را باز کنیم، فرض کنید شما میخواهید یک سایت در زمینه رژیم غذایی داشته باشید. اگر دامنه ی شما regime-ghaza.ir یا diet-plam.ir باشد همانند یک اسم معمولی دیده می شود و چندان برند نمی باشد یا به راحتی در ذهن باقی نمی ماند. تجربه به ما می گویید دامنه هایی که اسامی عادی و کلی دارند یا برند نیستند خیلی زود فراموش می شوند. نکته ی دیگر استفاده از علائم نگارشی مانند خط تیره می باشد که بهتر از در دامنه از آن استفاده نشود زیرا اعتبار آن را از بین می برد. بنابراین برای انتخاب دامین مناسب شما نیاز به یک اسم خاص دارید مانند rejimland.ir چون هم موضوع سایت را پوشش می دهد و هم در ذهن راحت تر باقی می مانند و اسم دیگر عادی و کلی به نظر نمی رسد.

انتخاب دامنه وبسایت

2. راحتی تلفظ و نوشتن راحت دامنه

اگر می خواهید دلیل اهمیت این موضوع را بدانید حتما ادامه ی مطلب را بخوانید.
انتخاب یک دامنه مناسب با این ویژگی ها از نظر روانشناسی و وجود اصل “آسان پردازش” حائز اهمیت می باشد. انسان ها چیزهایی که راحت تر به زبان می اوردند را راحت تر هم به آن فکر می کنند و از نظر ارتباطی با آن ارتباط بهتری می گیرند و به حافظه سپردن آن راحتتر است. البته این اصل در مورد تلفظ هم صادق است. بنابراین دامنه ی شما باید نظر تلفظ هم آسان باشد و به هر کسی که می گویید کاملا متوجه آن بشود. باز هم با یک مثال این بحث را ادامه می دهیم، دامنه هایی مانند rgmsprt.ir یا laghary100.ir انتخاب مناسبی نیستند زیرا تلفظ و هم نوشتن آن کار آسانی نیست و همچنین مفهوم نامشخصی دارد. اما دامنه ای salamatkade.ir بهتر از دو مورد دیگر است زیرا تلفظ ، نوشتن آن آسان تر است و همچنین مفهوم را به خوبی میرساند.

اسم دامنه راحت و زیبا

3. انتخاب دامنه های کوتاه تر

دامنه هرچقدر کوتاه تر باشد، بهتر است. برای اینکه دامنه در ذهن بماند لازم است به این نکته توجه داشت که طول دامنه نباید خیلی طولانی باشد. هرچقدر دامنه کوتاه تر باشد نوشتن و به ذهن سپاری آن آسان تر است. برای اینکه نام دامنه خود را در شبکه های اجتماعی و پروفایل های خود به اشتراک بگذارید هم اگر طول دامنه کوتاه تر باشد نتایج بهتری را خواهید گرفت. البته نباید بخاطر اینکه طول دامنه کوتاه شود مفهوم و معنای آن را از بین ببرید. به عنوان مثال سایت رژیم غذایی که دامنه ی آن regpedia.com است که مخفف regim pedia (encyclopedia) می باشد اصلا انتخاب مناسبی نیست زیرا مفهوم و معنی را به خوبی منتقل نمی کند. مخصوصا در زبان فارسی اگر مخفف کردن بی معنی به نظر برسد الان خوب نیست. بنابراین انتخاب دامنه ی کوتاهی مانند iregime.com انتخاب مناسب تری است.

4. نام دامنه مرتبط با زمینه فعالیت باشد

دامنه هایی مانند com ، mobile.ir ، estekhdam.com همگی به ترتبیب در زمینه کتاب، موبایل و استخدام فعالیت دارند. اگر نام دامنه ی شما مرتبط باشد در این صورت ربات های موتورهای جستجو و بازدیدکنندگان راحت تر سایت شما را پیدا می کنند و زمینه فعالیت شما را تشخیص می دهند و این خود باعث ایجاد اعتماد کاربران و همچنین موتورهای جستجو می شود که احتمال موفقیت شما را بالا می برد.

♦ پیشنهاد ویژه: برنامه نویسی اختصاصی وب سایت شما با سیستم و ظاهر دلخواه شما

5. پسوند com در اولویت باشد

با وجود پسوند های متفاوتی که وجود دارد شاید انتخاب را برای شما سخت کند. اما یکی از معتبرترین دامنه ها و شناخته شده ترین آنها پسوند com است. اگر جامعه ی هدف شما مربوط به محدوده ی خاصی می باشد می توانید از پسوندهای دیگر مانند regime.recipes استفاده کنید. اما اگر هدف شما ایجاد برندینگ برای کسب و کارتان می باشد باید حتما از پسوند com استفاده کنید حتی اگر از پسوندهای دیگر نیز استفاده می کنید.
اگر دامنه ی مورد نظر شما پسوند com آن قبلا خریداری شده می توانید دامنه های net، co و … را استفاده کنید.

دامنه دات کام سایت

6. پسوند دامنه ir را ابتدا تهیه کنید

اگر وب سایت شما روی پسوند com می باشد حتما پسوند ir آن را هم تهیه کنید. زیرا بسیار دیده شده است که سایتی پس از مدتی فعالیت با پسوند com قصد داشته دامنه ir را هم تهیه کند که متوجه شده است فرد دیگری آن را قبلا خریده است. یا کسب و کار خود را روی آن پسوند اداره می کند یا اینکه آن پسوند و دامنه را به قیمت زیاد میفروشد و شما مجبور خواهید بود هزینه ی بیشتری را انجام دهید تا دامنه ir خود را تهیه کنید.

7. از دامنه های نزدیک به برند های دیگر استفاده نکنید.

سعی کنید دامنه ای را انتخاب نکنید که به برندهای دیگر شبیه باشد زیرا ممکن است خیلی از بازدیدکنندگان وب سایت شما وارد وب سایت برند دیگر شوند. یا حتی از دید دیگران این کار به صورتی کپی برداری از برند دیگر تصور شود و اعتماد کمتری به شما و برند شما بکنند. و نکته ی مهم دیگر این است که صاحب سایت می تواند از شما شکایت کند و به مراجع قضایی حکم شما صادر شود. یک مثال که خیلی زیاد شاهد آن هستیم استفاده از کلمه ی دیجی در برند های دیگران هستیم که سعی می کنند شبیه دیجی کالا شوند.

8. انتخاب دامنه به صورت قابل فهم

اگر دامنه ی خود را به صورتی انتخاب کنید که هر فردی با شنیدن اسم آن، متوجه ی زمینه فعالیت و محتوای سایت شما شود، نشان از قدرت دامنه شما می باشد. اگر در یک دامنه که اسم آن مربوط به نام محل یا اسم خودتان می باشد اما مطالب ان مربوط به لاغری یا رژیم غذایی باشد اصلا اتفاق خوبی نیست مگر اینکه قصد دارید روی آن اسم برندینگ خود را صورت دهید.

9. کلمه کلیدی خود را در دامنه استفاده کنید

کلمه کلیدی در دامنه سایت

یکی از مواردی که برای سئو سایت همچنان تاثیر دارد وجود کلمه کلیدی در اسم دامنه می باشد حتی در حال حاضر این کار مانند قبل تاثیر ندارد اما همچنان تاثیر خود را روی سئو می گذارد. توجه کنید که فقط از کلمه کلیدی خود در دامنه استفاده نکنید حتی می تواند مفهوم و معنای آن هم به کار رود. استفاده از کلمات کلیدی مرتبط با حوزه ی فعالیت شما هم باعث می شود موتورهای جستجو سایت شما را سریع تر پیدا کنند و ختی در سئو از رقبای خود عبور کنید. دامنه هایی مانند downloadmusic.com و musicirani.com در کلمات کلیدی مانند دانلود موزیک و موزیک ایرانی می توانند در صدر نتایج موتور های جستجو باشد.

♦ پیشنهاد ویژه: طراحی لوگو ویژه سایت ها و برندهای تازه تاسیس و نوپا

10. دامنه ی شما قبلا ثبت شده است

دامنه قبلا ثبت شده

اگر هنگام خرید دامنه ی خود متوجه شده اید که این دامنه قبلا خریداری شده است اصلا جای نگرانی نیست و می توانید با کمی خلاقیت و ابتکار با افزودن پسوند و پیشوند دامنه ی خود را تهیه کنید. برای مثال اگر شما قصد داشتید دامنه fitshop.ir را بخرید اما قبلا خریداری شده بود می توانید از دامنه fitsazshop.ir استفاده کنید و آن را بخرید.
نکته مهم: تا آنجایی که امکان دارد از دامنه هایی که قبلا استفاده شده اند و حالا برای فروش گذاشته شده اند استفاده نکنید. زیرا ممکن است هم دامنه را به قیمت بالا به شما بدهند و هم اینکه دامنه ی خریداری شده جز لیست دامنه های اسپم شده باشد که این خود باعث ضرر زیاد به شما می شود.
حتما تجربیات و نظرات خود را در زمینه ای انتخاب دامنه با ما و مخاطبان دیگر در میان بگذارید.

انتخاب نام دامنه

5/5 - (1 امتیاز)

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.