امنیت سایت چیست + راه های بالابردن و تامین آن

امنیت سایت از مهم ترین کارهایی است که به محض طراحی سایت باید برای آن فکری اساسی بکنید. امنیت سایت شامل بخش های بسیارزیادی می شود که ازجمله آن ها می توان به امنیت شبکه، امنیت سیستم عامل، امنیت نرم افزار، امنیت سیستم عامل،امنیت سرور و … اشاره کرد. توجه کنید تمامی این موارد نفش بسیارمهمی را در امنیت سایت شما دارند، پس باید آن ها را جدی بگیرید.

افزایش و تامین امنیت وب سایت وردپرسی

اگر فرض کنیم تمامی موارد پایه در مبحث امنیت به صورت کامل تامین شده است، لازم است اقدامات دیگری نیز دراین حوزه انجام دهید تا امنیت سایت شما به کلی تامین شود. دقت داشته باشید بیشتر سایت های موجود در اینترنت به صورت پویا فعالیت می کنند به همین دلیل در بحث امنیت سایت بیشتر روی سایت هایی تمرکز می کنیم که با کمک سیستم های مدیریت محتوا راه اندازی شده اند. درادامه بیشتر درباره امنیت سایت بحث می کنیم، اگر می خواهید اطلاعات بیشتری را دراین حوزه کسب کنید باما همراه باشید. امنیت سایت

امنیت سایت چیست؟

به وضعیتی از سایت گفته می شود که در آن سایت شما بتواند خدمات معمول خود را به کاربر ارائه دهد و علاوه برآن در بالاترین سطح امنیتی قرارداشته باشد. دراین حال باید میزان آسیب پذیری سایت نیز به حداقل برسد. توجه کنید در بحث امنیت سایت لازم است موارد بسیارزیادی را مدنظرداشته باشیم زیرا امنیت به مباحث گسترده ای وابسته است.

اهمیت امنیت سایت

از مهم ترین عواملی که روی فعالیت سایت وحیات آن موثر است، می توان به امنیت سایت اشاره کرد.البته امروزه متاسفانه در بسیاری از سایت های بزرگ دنیا مقوله امنیت سایت کمتر موردتوجه قرارمی گیرد و این موضوع سبب عدم اعتماد کاربران به سایت خواهدشد.

دقت کنید این موضوع که یک سایت تابه حال هک نشده است، نشان از امنیت آن نمی دهد. بلکه ممکن است تابه حال تلاشی برای نفوذ در این سایت صورت نگرفته باشد و اما درصورت انجام چنین عملی سایت به شدت موردآسیب قرارخواهدگرفت.

زمانی متوجه امنیت سایت خواهیدشد که سایت شما موردحمله قرارگیرد. دراین زمان درصورت این که امنیت سایت خود را به صورت کامل رعایت کرده باشید، آسیبی به سایت شما وارد نخواهدشد. درغیراین صورت آسیب های زیادی را محتمل خواهید شد و حتی ممکن است سایت خود را به کلی از دست بدهید.

البته ذکر این نکته ضروری است که باوجود این که سایت شما شرایط امنیتی را به صورت کامل رعایت کرده باشد، بازهم امکان هک و نفوذ به ان زیاد است. زیرا روش های بسیارزیادی برای نفوذ و هک سایت وجود دارد که مقابله با تمامی آن ها نیازمند اقدامات جدی در طولانی مدت است. دقت کنید تنها رعایت نکات امنیتی در سایت نمی تواند از نفود به سایت شما جلوگیری کند،بلکه باید اقدامات لازم برای مراقبت نیز دراین باره صورت گیرد.افزایش امنیت سایت

میزبانی سایت بر روی هاست امن

برای این که امنیت سایت خود را تامین کنید، بهتراست هاست سایت را از یکی از شرکت های معتبر خریداری کنید. برای این که سایت شما بتواند در مقابل حملات نفوذی مقاومت کند، لازم است از سیستم های امنیتی زیادی مانند آنتی شل، آنتی ویروس، دیوار آتش سخت افزاری و نرم افزاری استفاده کنید.

امنیت هاست از مهم ترین نکاتی است که تاثیرمستقیمی روی امنیت سایت دارد.پس لازم است نکات زیادی را هنگام خرید هاست درنظرداشته باشید.

استفاده از اینترنت امن

اینترنت سبب بروز یک ارتباط دوطرفه بین کاربران و سایت می شود. زمانی که می خواهید به یک سایت ورود پیدا کنید و یا در آن ثبت نام کنید، ابتدا باید درخواستی را به سمت سایت ارسال کنید و سایت نیز پاسخ مناسبی را برای درخواست شما ارسال کند.

دقت کنید باید به دنبال یک ارتباط امن دراین حوزه باشید. برای مثال فرض کنید در مسیر ارسال درخواست کاربر به سرور نوعی شنود وجود داشته باشد، این موضوع سبب می شود تا اطلاعات شما به راحتی سرقت شود.  برای جلوگیری از چنین مواردی باید به دنبال یک ارتباط امن باشید.

این موضوع در هنگام استفاده از یک اینترنت عمومی اهمیت بیشتری می یابد، زیرا اقدامات امنیتی روی این نوع اینترنت به خوبی پیاده سازی نشده است. البته این موضوع را نمی توان روی استفاده از اینترنت شخصی نادیده گرفت. اتصال بیشتر دستگاه ها به اینترنت در کشورما به کمک وای فای صورت می گیرد. به همین دلیل نیز باید تمامی اقدامات لازم جهت محدودکردن مودم،فعال کردن فایروال و … را نیز برای جلوگیری از هک وای فای انجام دهید.

استفاده از سیستم عامل و نرم افزارهای معتبر و اصلی

برای اینکه امنیت سایت خود را تامین کنید، باید به دنبال استفاده از نرم افزارهای معتبر و اصلی باشید.توجه کنید این موضوع تاثیر بسیارزیادی را روی سایت شما خواهدداشت. دقت داشته باشید ممکن است نرم افزارها و منابع غیراصلی دراین حوزه دچار تغییراتی در هسته خود شده باشند، این موضوع می تواند سبب تخریب سایت شما باشد. تشخیص این موضوع بسیارسخت است به همین دلیل نیز می تواند سایت شما را دچار مشکلاتی کند.راه های بالابردن امنیت وبسایت

بهتراست از سیستم ها و نرم افزارهای معتبری استفاده کنید که احتمال بروزخطا و نفوذ را در سایت شما به حداقل برساند. به هیچ عنوان به دنبال نمونه های مشابه و نسخه های کرک نباشید. حتی اگر به امنیت سایت خود توجهی ندارید، بهتراست برای رعایت حقوق تولیدکننده از نسخه های اصلی استفاده کنید.

توجه کنید برای حفظ امنیت سایت خود باید تمامی نرم افزارها را نیز بروز نگه دارید. بعدازاین که دریک نرم افزار یک حفره امنیتی ایجادشود، راه را برای ورود هکرها به سایت بازخواهدکرد. این حفره های امنیتی با نصب نرم افزارهای به روز از بین خواهدرفت و سبب تامین امنیت سایت می شود.

بررسی پیغام های خطا

توجه داشته باشید پیغام های خطای سایت چه نوع اطلاعاتی را در اختیار کاربران قرارمی دهد. برای مثال در فرم ورود به سایت درصورت این که کاربر اطلاعات را به اشتباه واردکند، لازم است از پیغام های خطای ساده استفاده کنید. دقت کنید دراین پیغام هیچگاه نباید به صورت دقیق مشخص کنید مشکل از کجاست. ارائه اطلاعات صحیح دراین بخش می تواند کارهکرها را راحتترکند.

آپلود فایل ها

در بعضی از مواقع شما می خواهید به کاربران خود این اجازه را بدهید تا بتوانند فایل های خود را در سایت بارگذاری کنند. این کار می تواند اثرات سوئی را روی امنیت سایت داشته باشد. دقت کنید ممکن است فایل آپلودشده توسط کاربر حاوی اطلاعات مخربی باشد که اطلاعات سایت را سرقت کند و باگ امنیتی را برای سایت ایجادکند.

اگر می خواهید حتما این بخش را در سایت خود قراردهید خودتان باید تمامی فایل های آپلودی را زیر نظر داشته باشید و به دقت بررسی کنید. برای این که از امنیت فایل های آپلودشده اطمینان حاصل کنید، بهتراست اجازه دسترسی مستقیم به فایل های آپلودشده را به کاربران ندهید.

استفاده از آنتی ویروس بروز و معتبر

برای بالابردن امنیت سایت به دنبال استفاده از فایروال و آنتی ویروس های معتبر و به روز باشید. گاهی شما در سیستم خود نوعی آنتی ویروس نسخه قدیمی دارید، دقت کنید ازاین نوع آنتی ویروس نمی توانید انتظار بازدهی خوبی داشته باشید. محصولات امنیتی زیادی دراین حوزه عرضه شده اند که شما می توانید به راحتی نسخه های اصلی آن ها را خریداری کنید. توجه کنید اگر قادربه تهیه نسخه لایسنس این محصولات نیستید، می توانید از آن ها به صورت محدود استفاده کنید.

دریافت سیستم مدیریت محتوا، افزونه و قالب های اصلی

امروزه بسیاری از خطاهای امنیتی که درحوزه امنیت سایت ها پیش می آید به دلیل استفاده از سیستم های مدیریت محتوا و افزونه های غیراصلی است. دقت کنید تغییر ساختار فایل ها دراین حوزه به راحتی امکان پذیر است، پس می تواند به امنیت سایت شما لطمه واردکند.

پس هنگام راه اندازی سایت های مختلف توجه کنید حتما افزونه ها و سیستم های مدیریت محتوا را از منایع اصلی آن دانلود کنید تا بتوانید امنیت سایت خود را تامین کنید.

استفاده از رمزعبور قدرتمند

از مهم ترین نکاتی که تاثیر بسیارزیادی را روی امنیت سایت شما دارد، استفاده ازیک رمزعبور بسیارقوی است. بهتراست رمز عبور شما از 8 کاراکتر بیشتر باشد وترکیبی از حروف بزرگ، کوچک و کاراکترهای مختلف باشد. برای این که امنیت سایت خود را دراین بحث بالاتر ببرید، لازم است در یک بازه زمانی خاص نسبت به تغییر رمزعبور خود اقدام کنید. این کارساده امنیت سایت شما را چندین برابر می کند و از سایت شما در برابر حملات احتمالی محافظت می کند.

تعیین سطح دسترسی مناسب به اطلاعات

آن دسته از فایل هایی از سایت شما که حاوی اطلاعات کلیدی هستند، نیازمند امنیت بالایی است. به همین دلیل می بایست برای آن ا سطح دسترسی تعیین کنید. منظور از سطح دسترسی این است که تنها سرور می تواند اطلاعات درون فایل کانفیگ را بخواند و غیراز سرور هیچ بخش از سایت نمی تواند به این اطلاعات دسترسی داشته باشد. این کار را می توانید برای تمامی فایل های  خود در سایت انجام دهید. سطح دسترسی استفاده شده در هریک از بخش های سایت باید معقول و منطقی باشد تا از بروز مشکلات احتمالی دراین زمینه جلوگیری کند.افزایش امنیت سایت وردپرسی

حفاظت از بخش ورود به مدیریت سایت

شما می توانید از بخش ورود به مدیریت سایت محافظت کنید، این کار تاثیر بسیارزیادی را در امنیت سایت دارد. این موضوع باعث می شود تا به محض لورفتن نام کاربری و رمز سایت به هیچ عنوان هکر نتواند به بخش مدیریت سایت ورود پیداکند.

البته با این کار نمی توانید امنیت سایت را تا 100 درصد بالا ببرید و اما تاحدزیادی امکان بروز خطای امنیتی را به حداقل برساند. دقت کنید در بحث امنیت سایت کوچکترین اقدامات را دست کم نگیرید، همین نکات کوچک در بسیاری از موارد از بروز فاجعه امنیتی جلوگیری می کند.

تعیین محدودیت های دسترسی و مشاهده

بحث تعیین محدودیت دسترسی را در امنیت سایت جدی بگیرید، این موضوع می تواند تاثیر بسیارزیادی را روی کاهش خطاهای امنیتی داشته باشد. شما می توانید در سایت خود محدودیت هایی را براساس IP ایجاد کنید. بدین ترتیب از مشاهده بخش های مختلف سایت توسط برخی از افراد جلوگیری کنید.

اگر از وب سرورهای تحت لینوکس و یا ویندوز استفاده می کنید، به راحتی می توانید این قابلیت را در سایت خود پیاده سازی کنید. دراین صورت هنگام ورود IP تعریف نشده برای سایت فرد با پیغام ACCESS DENIED  روبه رو می شود.

محافظت از سایت در برابر اسپمرها

روبات های اسپمر ازجمله مواردی محسوب می شود که می تواند امنیت سایت شما را به کلی بهم بریزد. این ربات ها در سایت جستجوهای زیادی را انجام می دهد و بدین ترتیب بخش هایی از سایت که امنیت پایینتری دارند را شناسایی کرده و به آن حمله می کند.

برای جلوگیری از حملات امنیتی اسپمرها می توانید از سیستم امنیتی CAPTCHA استفاده کنید. از این نوع سیستم بیشتر سایت های بزرگ در دنیا استفاده می کنند، شما نیز می توانید به راحتی از این سیستم برای افزایش امنیت سایت استفاده کنید.

پیگیری مشکلات امنیتی و بروزرسانی نکات امنیتی

شما به عنوان شخصی که مدیریت امنیتی سایت را برعهده دارید، لازم است از تمامی نکات امنیتی روزدنیا اطلاع داشته باشد و سایت خود را با آن سازگار کنید. این موضوع در سایت های بزرگ و کوچک اهمیت بسیارزیادی دارد و به هیچ عنوان نباید نادیده گرفته شود.

توجه کنید هرشرکتی که یک محصول دانلودی را وارد بازار می کند، وظیفه دارد درصورت بروز مشکلات امنیتی برای آن سریعا راه حل مربوط به آن را روانه بازار کند. دقت کنید باگ های امنیتی می توانند آسیب های زیادی را برای سایت های بزرگ و کوچک به همراه داشته باشند، به همین دلیل نیز باید سریعا برای رفع آن اقدامات لازم انجام شود.

برای جلوگیری از بروز مشکلات امنیتی بهتراست در خبرنامه سایتی که از محصولات آن استفاده می کنیم، عضویت داشته باشیم. بدین ترتیب می توانیم از آخرین اخبارمربوط به محصولات اطلاع حاصل کنیم.

استفاده از اسکنر وب سایت

دقت کنید پیداکردن برنامه های مخربی که امنیت وب سایت را به خطر می اندازند، کار بسیارسختی است و زمان زیادی می طلبد. شما می توانید با کمک اسکنر وب سایت تمامی این ابزارهای مخرب را شناسایی کنید و آن ها را به کلی حذف کنید.

دقت کنید اسکنرها نه تنها می توانند بدافزارهای موجود را شناسایی کنند، بلکه سایت شما را به صورت روزانه آنالیز می کنند و درصورت بروز هرگونه مشکلی آن را به اطلاع شما می رسانند. همین موضوع آسیب پذیری سایت شما را به حداقل میزان ممکن می رساند.تامین امنیت سایت وردپرس

راه اندازی گواهی امنیتی SSL برای سایت

از مهم ترین مواردی که می توانید برای امنیت سایت انجام دهید، استفاده از گواهینامه های امنیتی در سایت است. استفاده از گواهینامه امنیتی SSL در سایت باعث محافظت از اطلاعات کاربران و مدیران سایت می شود. دقت کنید استفاده از این گواهینامه علاوه براین که می تواند تاثیرخوبی را روی امنیت سایت بگذارید، روی سئو سایت شما نیز تاثیرگذار خواهدبود.

استفاده از این گواهینامه اطلاعات ورودی و خروجی از سایت را رمزگذاری می کند و به همین دلیل نیز امکان سرقت اطلاعات به حداقل می رسد. توجه کنید هنگام استفاده از این گواهی اطلاعات شما به هیج عنوان قابل شنود نیز نخواهدبود. پس نگرانی دراین حوزه نیز نداشته باشید.

امنیت سایت از مهم ترین نکاتی است که بعد از طراحی سایت باید آن را درنظرداشته باشید. برای امنیت سایت باید نکات زیادی را مد نظرداشته باشید، بسیاری از نکات را دراین مطلب بیان کردیم. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری را درحوزه امنیت و پشتیبانی سایت کسب کنید، پیشنهاد می کنیم این مقاله را به دقت مطالعه کنید. با به کارگیری راه حل های ارائه شده مسلما می توانید امنیت سایت خود را برای ورود کاربران بالاتر ببرید.

5/5 - (2 امتیاز)

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *