الگوریتم های گوگل – معرفی و بررسی جدیدترین الگوریتمهای Google

اگر سایتی را در موتورهای جستجو دارید و می خواهید آن را ارتقا بخشید، در وهله اول باید با تمامی الگوریتم های گوگل آشنایی داشته باشید. الگوریتم های گوگل به کاربر کمک می کند تا بتواند در سریعترین حالت ممکن به خواسته اش برسد. پس اگر می خواهید جز اولین نتایج جستجوی گوگل باشید، باید این الگوریتم ها را بشناسید.

بدین ترتیب می توانید راه هایی را پیداکنید که باکمک آن سایت خود را برای موتورهای جستجو قابل فهم کنید.دقت کنید پیداکردن این راه ها کار آسانی نیست و باید وقت زیادی را برای دیده شدن سایت خود بگذارید. متخصصان سئو  به تمامی الگوریتم های گوگل نظیر پنگوئن، کبوتر، مرغ مگسخوار،پاندا و… آشنایی دارند به همین دلیل دراین زمینه می توانند به شما کمک کنند.درادامه بیشتر درباره انواع الگوریتم های گوگل بحث می کنیم، اگر می خواهید اطلاعات زیادی را دراین زمینه کسب کنید با رایکا وب همراه باشید.

الگوریتم چیست؟

الگوریتم مجموعه ای از دستورالعمل های مختلف است که به صورت یک به یک و با مراحل متعدد اجرا می شود. الگوریتم های برای رسیدن به یک هدف خاص طراحی می شوند و دارای پایان و آغاز مشخصی هستند که در علم کامپیوتر به وفور از آنها استفاده می شود. الگوریتم های گوگل

الگوریتم گوگل چیست؟

برای بهینه سازی سایت های در موتورهای جستجو از این الگوریتم ها استفاده می شود. به صورت کلی الگوریتم های گوگل نوعی فرایند از پیش تعیین شده دارند که باکمک آن ها سایت های مختلف را تحلیل می کنند.

در بخشی از موتورهای جستجو  تمامی اطلاعات مربوط به سایت ها جمع آوری شده و نگهداری می شود. سپس این اطلاعات با کمک الگوریتم ها طبقه بندی می شوند و هنگام درخواست کاربر برای وی نمایش داده می شود.

معرفی الگوریتم های گوگل

به صورت کلی می توان الگوریتم های گوگل را به دو دسته کلی الگوریتم های هسته اصلی و الگوریتم های جانبی تقسیم می شوند. وظیفه الگوریتم های هسته اصلی سایت، رتبه بندی سایت های مختلف اینترنتی است و الگوریتم های جانبی گوگل به شناسایی سایت های اسپم می پردازد.

برخی از الگوریتم های گوگل را درادامه بررسی می کنیم:

 • الگوریتم گوگل پاندا
 • الگوریتم گورخر
 • الگوریتم کافئین
 • الگوریتم مرغ مگسخوار
 • الگوریتم پنگوئن
 • الگوریتم رنک برین
 • الگوریتم mobilegeddon
 • الگوریتم Page Layout
 • الگوریتم PayDay Loan
 • الگوریتم Page Authority
 • الگوریتم کبوتر

درادامه بیشتر درباره انواع الگوریتم های گوگل بحث می کنیم. باما همراه باشید تا کارکرد هریک را بشناسید.

1- الگوریتم پاندا گوگل (Google Panda)

این نوع الگوریتم روی محتوای سایت شما تمرکز دارد و روزانه چندین بار محتوای سایتتان توسط این الگوریتم بررسی می شود. این الگوریتم محتوای سایت شما را از نظرکیفی به دقت بررسی می کنند. به همین دلیل نیز لازم است روی کیفیت محتوای سایت تمرکز زیادی داشته باشید و بدون قاعده کلمات را پشت هم ردیف نکنید.

توجه کنید الگوریتم پاندا به خوبی می تواند یک محتوای قوی را از یک محتوای آبکی تشخیص دهد. به همین دلیل نیز به هیچ عنوان سایت هایی که روی محتوای خود سرمایه گذاری نمی کنند و به آن اهمیت نمی دهند را جز نتایج موتورهای جستجو قرارنمی دهد.الگوریتم پاندا گوگل (Google Panda)

اگر شما به تازگی سایتی را راه اندازی کرده اید، باید به محتوای آن توجه زیادی داشته باشید، زیرا محتوای هرسایت پادشاه آن سایت است. بسیاری از افراد هزینه زیادی را برای تولیدمحتوای سایت نمی گذارند و همان محتوای سایت های دیگر را کپی می کنند، الگوریتم پاندا این نمونه از سایت ها را به کلی از نتایج جستجو حذف می کند. پس بهتراست همان ابتدا محتوای سئوشده و یونیک برای سایت خود بنویسید.

 • الگوریتم پاندا چه نوع محتوایی را نامعتبر می شمارد؟

علاوه برمحتوای کپی نمونه های دیگری از محتوا نیز وجود دارد که سایت شما را از نتایج جستجو حذف می کند. شما می بایست از آوردن چنین محتوایی در سایت خود اجتناب کنید. درادامه بیشتر درباره این نوع محتوا صحبت می کنیم.

 • محتوای خلاصه شده و کوتاه

محتوای کوتاه و خلاصه به هیچ عنوان مورداستقبال الگوریتم پاندا قرارنمی گیرند. شما خودتان را به جای کاربری که وارد سایت می شود بگذارید، مسلما یک محتوای سه و یاچهارخطی اطلاعات کاملی را درباره موضوع به شما نمی دهد. همین موضوع نیز باعث می شود تا الگوریتم پاندا چنین سایت هایی را به کلی به کاربر نمایش ندهد.

 • محتوای کپی

همان طور که قبلا اشاره کردیم، الگوریتم پاندا روزی چندبار محتوای تمامی سایت ها را مطالعه می کند. حال درصورت این که حتی مقداری از محتوای سایت شما کپی از سایت های دیگر باشد، بازهم توسط الگوریتم های گوگل مورداستقبال قرارنمی گیرد. پس سعی کنید محتوایی را برای سایت خود تولید کنید که الگوریتم پاندا برای اولین بار آن را مطالعه کند، بدین ترتیب امتیازبالاتری به سایت شما خواهدداد.

دقت کنید اگر می خواهید از محتوای سایر سایت های مشابه در موتورهای جستجو کمک بگیرید نیز بهتراست برداشت کلی را از مطالب بنویسید و از کپی کردن عین جملات خودداری کنید.

 • گلچین کردن محتوا

اگر فکر می کنید می توانید با جمع آوری اطلاعات از سایت های مختلف و درکنارهم قراردادن آن ها الگوریتم پاندا را گول بزنید، سخت در اشتباهید. پاندا قبل از شما تمامی محتوای سایت را مطالعه کرده است و به خوبی این موضوع را متوجه می شود.

 • استفاده از آگهی های تبلیغاتی مختلف در سایت

در بسیاری از سایت های اینترنتی به محض ورود با آگهی های تبلیغاتی متفاوتی روبه رو می شوید. این موضوع ممکن است باعث عصبانیت شما شود و به همین دلیل نیز به سرعت سایت را ترک کنید.پاندا نیز عملکردی مشابه دارد و درصورت حضور تبلیغات مختلف در سایت به کلی سایت را از نتایج جستجو حذف می کند.

 • عدم هماهنگی محتوا با گوگل

درصورت این که لینک سایت شما موضوعی را تبلیغ کند و کاربران زیادی را به همین واسط به خود جذب کند، درنهایت بعد از مراجعه کاربر با صفحه خالی مواجه شود سایت شما از نتایج جستجو حذف خواهدشد.

اگر نمی خواهید دچار پنالتی گوگل شوید، تمرکز خود را روی محتوای موجود در سایت بگذارید. مطالب تکراری و قدیمی خود را با مطالب جدید جایگزین کنید. به عبارت دیگر سعی کنیدسایتتان را به روزرسانی کنید و محتوایی باکیفیت را وارد سایت کنید.

2- الگوریتم پنگوئن گوگل (Google Penguin)

درابتدای راه اندازی سایت های مختلف، لینک های اسپم تمامی اینترنت را فراگرفته بود. الگوریتم پنگوئن دراین زمان وظیفه دارد تمامی لینک های اسپم را شناسایی کند و درصورت این که سایتی بک لینک خریداری کرده باشد، آن را از نتایج جستجو به کلی حذف کند.الگوریتم پنگوئن گوگل (Google Penguin)

لینک های اسپم کاربران را به محل هایی می رسانند، که به هیچ عنوان موردنظر آن ها نیست. برای مثال شما موضوعی را سرچ می کنید و سایتی برای شما نشان داده می شود که هیچ ربطی به موضوع شما ندارد.

توجه کنید گوگل ارزش بالاتری را به سایت هایی با لینک ورودی بالاتر می دهد ودرنهایت نیز امتیاز بالاتری را در بین نتایج جستجو به آن ها می دهد. حال بعضی از سایت ها به دنبال این هستند که قوانین گوگل را دور بزنند، به همین دلیل نیز برای خرید بک لینک اقدام می کنند. الگوریتم پنگوئن می تواند این سایت ها را شناسایی کرده و به کل از نتایج جستجو حذف کند و یا سایت موردنظر را جریمه می کنند. پس اگر می خواهید الگوریتم پنگوئن ساییتان را اوت نکند، بهتراست قبل از هرکاری به دنبال لینک های طبیعی برای سایت خود باشید.

 • الگوریتم پنگوئن چه سایتی را نامعتبر می شمارد؟

الگوریتم پنگوئن وظایف خاصی را در مواجه با سایت های مختلف دارد که درصورت مواجهه با آن سایت را به کلی اوت می کند. انواع آن را درادامه بررسی می کنیم.

 • مبارزه با اسپم سازی

همان طور که درابتدای معرفی این نوع الگوریتم بیان کردیم، پنگوئن به محض مواجهه با لینک اسپم سایت را از نتایج جستجو حذف می کند.لینک های اسپم برای کاربر آزاردهنده هستند و نتیجه دلخواه کاربر را به وی نمی دهند به همین دلیل نیز توسط الگوریتم های گوگل اوت می شوند.

 • مبارزه با تکرارکردن کلمات کلیدی

درابتدای توسعه سایت های اینترنتی بیشتر سایت ها برای جذب کاربران و دریافت کلیک بیشتر، کلمات کلیدی را بیش ازاندازه در محتوای متن تکرار می کردند. به دلیل استفاده از کلمات کلیدی در متن این سایت ها کلیک زیادی را از سمت کاربران دریافت می کردند و همین موضوع نیز باعث می شد تا سایت به نتایج برتر گوگل اضافه شود. اینجا استفاده از الگوریتم پنگوئن ضرورت می یابد.

استفاده بیش ازاندازه از کلمات کلیدی سبب می شد تا کاربر به سختی متن را مطالعه کند و محتوا نیز جذابیت خاصی برای کاربر نداشته باشد. به همین دلیل الگوریتم پنگوئن امروزه این گونه سایت ها را از نتایج جستجو اوت می کند.

دقت داشته باشید شما درهمان ابتدا متوجه نمی شوید که توسط پنگوئن جریمه شده اید، بلکه ممکن است ترافیک سایت شما کاهش پیداکند و یا بعدها با پیغام لینک سازی نامعتبر روبه رو شوید. بعدازاین که متوجه مشکل در سایت خود شدید، ابتدا اطمینان حاصل کنید که این مشکل مربوط به لینک سازی نامعتبر بوده است و سپس برای انجام اصلاحات دیگر اقدام کنید. زیرا مشکلات سایت شما ممکن است مربوط به بخش دیگری از سایت باشد و با تشخیص اشتباه مجبور به پرداخت غرامت اضافی شوید.

اگر در سایت خود از لینک سازی نامعتبری استفاده کردید،می توانید با حذف این لینک ها دوباره اعتماد پنگوئن را کسب کنید. برای حذف لینک های نامعتبر می توانید ازگوگل وبمستر استفاده کنید. هم چنین با تمرکز روی محتوا مقاله و استفاده از لینک های طبیعی اعتبار خوبی را کسب کنید. البته باید بدانید پروسه کسب اعتماد دوباره کمی سخت خواهدبود و اما نشدنی نیست.

3- الگوریتم مرغ مگس خوار (Google Hummingbird)

حتما تابه حال با این مشکل مواجه شده اید، که موضوعی را در گوگل سرچ کنید و اما نتوانید منظور خود را به خوبی برسانید. درنهایت نیز از سایت های اسپم و بی ربط سردرمی آورید. درابتدای فعالیت گوگل، حرف اضافه نیز از نظر گوگل با کلمات کلیدی تفاوتی نداشتند و همین نیز باعث سردرگم شدن موتورهای جستجو می شد.

برای حل این مشکل پای یکی از الگوریتم های گوگل به نام مرغ مگس خوار به میان آمد. کارکرد این نوع الگوریتم به صورتی است که در کمترین زمان می تواند مترادف تمامی کلمات سرچ شده توسط شما را پیداکند و بدین ترتیب با دقت بیشتری شما را به سایت هدف می رساند.الگوریتم مرغ مگس خوار (Google Hummingbird)

این الگوریتم به گوگل کمک می کند تا ارتباطات معنایی بین کلمات مختلف را به راحتی پیداکند. بدین ترتیب گوگل می تواند بهترین و مرتبط ترین نتایج جستجو را به کاربر نمایش دهد. توجه کنید این الگوریتم روی رتبه بندی سایت های مختلف دخالتی نمی کند تنها به گوگل کمک می کند تا بتواند بهترین نتایج را به کاربر نمایش دهد.

جستجوی معنایی برای نمایش بهترین جواب به الگوریتم مرغ مگسخوار کمک می کند.دقت کنید امروزه اگر شما یک عبارت را سرچ کنید، گوگل معنی کلمات مشابه را به خوبی درک می کند. برای مثال زمانی که شما در گوگل سرچ می کنید برای درمان گرفتگی شانه چه کنم؟ گوگل تفاوت بین این شانه و شانه مناسب برای موی سر را به خوبی می داند. به همین دلیل نیز بهترین نتیجه را به شما برمی گرداند.

برای یافتن بهترین نتیجه جستجوی معنایی بهترین چیزی است که میتواند به گوگل کمک کند.

از دیگر مواردی که به الگوریتم مرغمگسخوار کمک می کند تا بتوانید بهترین نتیجه را برگردانید، گراف دانش است. در گراف دانش گوگل سعی می کند تمامی نتایج مرتبط با جستجوی شما که در کامل کردن اطلاعاتتان نقش دارند را نیز به شما نمایش دهد.

برای مثال زمانی که شما عبارت خرید کیک را سرچ می کنید، گوگل به شما طرز پخت انواع کیک های پرطرفدار را نیز نمایش می دهد. حال زمانی که شما روی این سایت های مرتبط کلیک می کنید، گوگل متوجه می شود این سایت ها نیز برای شما مفیدبوده است پس به گراف دانش خود اضافه می کند.

 • الگوریتم مرغ مگسخوار چه سایت هایی را نامعتبر می داند؟

برای این که بتوانید اعتبار خود را نزد این الگوریتم حفظ کنید، لازم است نکات زیادی را دراین حوزه رعایت کنید. برخی از موارد را درادامه اشاره می کنیم.

 • اهمیت انکرتکست

دقت کنید لینک هایی که برای سایت خود انتخاب می کنید باید ارتباط کافی را با محتوای سایت شما داشته باشند. گوگل توجه زیادی را به ارتباطات معنایی دارد به همین دلیل لینک و محتوای سایت نیز باید باهم ارتباط لازم را داشته باشند.

 • ربات نباشید

برای این که بتوانید اعتبار سایتتان را بالاتر ببرید، باید خلاقیت به خرج دهید. به هیچ عنوان کلمات کلیدی را در متن تکرار نکنید، این کار از جذابیت محتوای سایتتان کم خواهدکرد. سعی کنید از ذهن خلاق خود کمک بگیرید و درنهایت محتوای مختلف را باهم ترکیب کرده و یک محتوای جذاب تحویل کاربر دهید.

 • از زبان نشانه گذاری استاندارد استفاده کنید

برای این که به گوگل بفهمانید محتوای سایت شما درباره چیست بهتراست از زبان نشانه گذاری استاندارد استفاده کنید. دقت کنید می توانید برای جذب کاربر و جلوگیری از خسته شدن وی از عکس و یا ویدئو نیز استفاده کنید. این موارد می تواند نرخ پرش سایت را تاحدزیادی کاهش دهد.

4- الگوریتم گورخر (Google Zebra)

الگوریتم گورخر از انواع الگوریتم های گوگل محسوب می شود که وظیفه دارد روی سایت های فروش ایتنرنتی تمرکز کند. دقت کنید این الگوریتم کمک می کند تا سایت های جعلی فروش فرصت جولان نداشته باشند و به سرعت از نتایج جستجو حذف شوند.الگوریتم گورخر (Google Zebra)

شما هم اگر یک سایت فروش اینترنتی دارید، باید حواستان به این الگوریتم باشد. زیرا این الگوریتم به دنبال این است تا همه کاربران بتوانند بهترین خرید اینترنتی را تجربه کنند. این الگوریتم کیفیت ارائه خدمات هریک از سایت های فروش اینترنتی را بررسی می کند و از گسترش سایت های تقلبی جلوگیری می کند.

توجه کنید این الگوریتم به مواردزیادی نظیر مجهز به بارکدبودن کالاها، طراحی سایت واکنش گرا، کد تخفیف برای مشتریان، آدرس معتبر، بررسی قیمت ها و …توجه می کند. بدین ترتیب می توانید سایت های تقلبی را از سایت های معتبر فروش اینترنتی تفکیک کند.

 • چه سایت هایی از نظر الگوریتم گورخر نامعتبر شمرده می شوند؟

الگوریتم گورخر ازانواع الگوریتم های گوگل محسوب می شود که وظیفه اوت کردن برخی از سایت های نامعتبر را برعهده دارد. درادامه بیشتر درباره انواع این سایت ها بحث می کنیم.

 • اعتماد گوگل را جلب کنید

ازمهم ترین ارکان برای یک سایت فروش اینترنتی جلب اعتماد است. برای این که بتوانید اعتماد این الگوریتم را جلب کنید، درمرحله اول به دنبال تایید هویت و ارائه گواهینامه های  SSL باشید. در مرحله دوم آدرس دقیق فروشگاه خود را ذکر کنید و تمامی راه های ارتباطی که به واسطه آن کاربر می تواند با شما ارتباط بگیرد را مشخص کنید.

بعداز سفارش کالا توسط مشتری نیز سعی کنید در بهترین زمان ممکن آن را به دست وی برسانید. در زمان ارسال نیز امکان رهگیری مرسولات را برای کاربر فراهم کنید. تمامی این موارد کمک می کند تا هم کاربران و هم الگوریتم گورخر سایت شما را با عنوان یک سایت معتبر بشناسند.

برای بیشتر کردن انگیزه کاربران برای خرید نیز می توانید، هرچند وقت یکبارچند کد تخفیف قراردهید تا مشتریان به خرید از شما ترغیب شوند. با رعایت تمامی نکاتی که بیان شد می توانید یک فروشگاه اینترنتی مطمئن را برای کاربران بسازید.

5- الگوریتم کبوتر گوگل (Pigeon Algorithm)

ازدیگر الگوریتم های گوگل می توان به الگوریتم کبوتر اشاره کرد. این الگوریتم به گوگل کمک می کند تا نتایج جستجوی مرتبط و متفاوتی را برای هرکاربر نمایش دهد. برای مثال اگر شما و دوستتان در دومحله متفاوت یک موضوع را جستجو کنید، به احتمال زیاد به نتایج متفاوتی دست پیدا می کنید.

البته این الگوریتم شاید برای سایت های مختلف آنقدرها نیز مفید نباشد، زیرا بسیاری از سایت ها را از نتایج جستجو حذف می کند. برای این که بتوانید شانس خود را برای رسیدن به نتایج اولیه جستجو بالا ببرید، لازم است قبل ازهرکاری ابتدا در سایت خود اصول سئوی محلی را رعایت کنید.الگوریتم کبوتر گوگل (Pigeon Algorithm)

به صورت کلی می توان گفت این الگوریتم کمک می کند تا بتوانید از لحاظ موقعیت جغرافیایی خود نیز سایت های مرتبط تری را دریافت کنید.

 • الگوریتم کبوتر گوگل چه تاثیری را برسئو سایت می گذارد؟

تمامی الگوریتم های گوگل روی سئو سایت اثرمی گذارند، درادامه درباره تاثیر الگوریتم گوگل دراین حوزه بحث می کنیم.

 • کمک کردن به کسب وکارهای محلی

همان طور که قبلا اشاره کردیم، این نوع الگوریتم موقعیت محور است. یعنی به کاربر کمک می کند تا نتایج جستجوی وی براساس محل و منطقه وی سازماندهی شود. به همین علت نیز آن دسته از سایت هایی که کسب وکار محلی دارند،سئوی بهتری خواهندداشت. با کمک سئوی محلی کاربران می توانند در کمترین زمان محل موردنظر خود را پیدا کنند.

 • شخصی سازی نتایج

قبل از ورود الگوریتم کبوتر به جمع الگوریتم های گوگل زمانی که شما یک کلمه را سرچ می کردید، چندین نتیجه مختلف برای کاربر  نمایش داده می شد. برای مثال زمانی که شما کلمه کتابخانه را سرچ می کردید، چندین هزارصفحه با این مضمون به شما نمایش داده می شود. اما امروزه با کمک این الگوریتم تنها می توانید ده نتیجه مرتبط که از لحاظ مکانی به شما نزدیکترند را مشاهده کنید.

 • فاکتورهای موثر در الگوریتم کبوتر

برای این که بتوانید با کمک این  الگوریتم نتایج جستجو را بهبود بخشید، لازم است فاکتورهای زیادی را مدنظرداشته باشید. برخی از این موارد را درادامه بررسی می کنیم.

 • ثبت سایت در نقشه گوگل

برای این که بتوانید اعتبار سایت خود را بالاتر ببرید واعتماد این الگوریتم را کسب کنید باید نقشه و موقعیت مکانی خود را در گوگل به ثبت برسانید. البته در ایران این امکان به دلیل تحریم های موجود وجود ندارد.

 • تمامی مشخصات سایت خود را درج کنید

یکی از فاکتورهای بسیارمهمی که این الگوریتم درنظر می گیرد، درج تمامی مشخصات سایت است. بهتراست مشخصات مربوط به کسب وکارخود را درتمامی بخش های سایت بگنجانید تا امکان شناسایی سایت شماتوسط گوگل راحتتر شود.

 • ثبت سایت در وب سایت های محلی

شما می توانید برای بهبود سئو سایت خود از سایت های محلی کمک بگیرید. پس بهتراست سایت های محلی را دنبال کنید که موضوع آن کسب وکارتان همسو باشد، درنهایت نیزاز آن ها برای ارتقا سایت خود استفاده کنید.

6- الگوریتم چیدمان صفحه (Page layout)

تصور کنید به عنوان یک کاربر وارد سایتی می شوید، حال به جای این که محتوا و قالب اصلی سایت توجه شما را جلب کند، از تمام بخش های سایت با تبلیغات روبه رو می شوید. این موضوع مسلما شما را سردرگم می کند و سبب می شود تا حس کنید که باید به سرعت سایت را ترک کنید.الگوریتم چیدمان صفحه (Page layout)

الگوریتم پیج لایوت از الگوریتم های گوگل است که با تبلیغات اضافی در سایت مخالفت می کند. پس اگر می خواهید یک سایت اینترنتی معتبر داشته باشید که کاربر از حضور در آن لذت ببرند در استفاده از تبلیغات اعتدال را رعایت کنید.

بهتراست درهرصفحه از سایت خود یک و یا دو تبلیغ قراردهید. البته دقت داشته باشید قراردادن تبلیغات در سایت شما به این معنا نیست که کاربر حتما باید به این تبلیغات سربزند، بلکه شما باید دراین زمینه به وی اختیار بدهید و گزینه بستن تبلیغ را فعال کنید.

بسیاری از افراد به دلیل اینکه هزینه خوبی برای گذاشتن این تبلیغات در سایت خود دریافت می کنند، تبلیغات زیادی را در یک صفحه قرار می دهند. اما باید بدانید رضایت کاربر از سایت شما خیلی بیشتر از چیزی که فکر می کنید، اهمیت دارد پس آن را دست کم نگیرید.

الگوریتم پیج لایوت چه انتظاری را از سایت های مختلف دارد؟

الگوریتم ازانواع الگوریتم های گوگل است که انتظاراتی را از سایت های مختلف دارد. برخی از این موارد را درادامه اشاره می کنیم.

طراحی را دست کم نگیرید

اگر می خواهید در سایت خود تبلیغاتی را قراردهید باید دقت کنید بهترین مکان را برای این موضوع انتخاب کنید. طراحی سایت شما نیز ازمواردی است که توسط الگوریتم ها بررسی می شود.  پس برای تبلیغات خود مکان مناسبی برا در سایت انتخاب کنید و درنهایت تبلیغات را قراردهید.

7- الگوریتم رنک برین (Rankbrain)

الگوریتم رنک برین از انواع الگوریتم های گوگل محسوب می شود که جذابیت بیشتری نسبت به سایر نمونه های معرفی شده دارد. دقت کنید این الگوریتم ازنظر کارکرد شباهت بسیارزیادی به الگوریتم مرغ مگسخوار دارد، به عبارتی به دنبال مفهوم عبارتی است که جستجو می کنید.الگوریتم رنک برین (Rankbrain)

این الگوریتم دائما به دنبال رشدکردن است و می خواهد از رفتار کاربران استفاده کرده، خود را ارتقا دهد. این سایت برای تحلیل رفتار کاربران نکات بسیارزیادی را درنظر می گیرد که برخی از ان ها را درادامه بررسی می کنیم.

 • بررسی نرخ کلیک

توجه کنید گاهی در سرچ یک عبارت کلیدی بسیاری از افراد به جای کلیک کردن روی اولین نتیجه روی سومین نتیجه گوگل کلیک می کنند. زمانی که این موضوع بارها و بارها تکرار شود، الگوریتم رنک برین متوجه می شود، نتیجه سوم رتبه بالاتری نسبت به نتیجه اول دارد، پس رتبه آن را ارتقا می دهد. پس دقت داشته باشید نرخ کلیک از مهم ترین فاکتورهایی است که الگوریتم رنک برین روی آن تمرکز می کند.

 • بررسی نرخ پرش

منظور از نرخ پرش مدت زمانی است که کاربر در سایت شما وقت می گذارند. برای مثال دقت کنید زمانی که کاربر وارد یک سایت می شود که با نتیجه جستجوی وی مرتبط نیست، سریعا سایت را ترک می کند. همین موضوع سبب می شود تا نرخ پرش سایت بالاتر رود. حال درصورت این که نرخ پرش یک سایت بیش ازاندازه زیاد شود، سایت از نتایج جستجو حذف خواهدشد زیرا مورداستقبال کاربر قرارنگرفته است.

 • زمان ماندگاری کاربر در سایت

زمانی که کاربر  وقت زیادی را روی یک سایت می گذارند، به این معناست که از اطلاعات سایت استفاده می کند. این موضوع این پیام را به الگوریتم های گوگل می رساند، که سایت محتوای باکیفیتی دارد پس رتبه سایت ارتقا می یابد.

 • بررسی رفت و برگشت های کاربر به نتایج

دقت کنید الگوریتم رنک برین رفت و برگشت های کاربر را روی سایت های مختلف بررسی می کند. درصورتی که کاربر روی یک سایت رفت و برگشت های زیادی داشته باشد، این خود نوعی امتیاز منفی برای سایت تلقی می شود. زیرا این حرکت برای گوگل به این معناست که سایت شما نمی تواند پاسخگوی تمامی نیازهای کاربر باشد به همین دلیل کاربر به سرعت به صفحه نمایش نتایج برمی گردد.

 • الگوریتم رنک برین چه سایت هایی را نامعتبر می شمارد؟

برای این که بتوانید سایت خود را برای الگوریتم رنک برین معتبر کنید، لازم است اقدامات زیادی را دراین زمینه انجام دهید. برخی از این موارد را درادامه بررسی می کنیم.

 • متا دیسکریپشن جذاب برای بالابردن نرخ کلیک

متادیسکریپشن به بخشی ازتوضیحات سایت گفته می شود که کاربر می تواند قبل از ورود آن را مطالعه کند. توجه کنید متادیسکریپشن جذاب سبب جذب کاربر به سایت شما خواهدشد، پس برای نوشتن این بخش وقت لازم را بگذارید. سعی کنید از همان چیزی صحبت کنید که کاربر به دنبال آن است بدین ترتیب می توانید کلیک بیشتری دریافت کنید.

 • برندسازی قوی برای بالابردن نرخ کلیک

روی برندسازی سایت خود سرمایه گذاری کنید، این کار سبب می شود تا نام سایت شما در ذهن کاربر ماندگار شود و درنهایت نیزبه محض این که کاربر سایت شما را درمیان نتایج جستجو ببنید، به آن سربزند. این موضوع باعث بالارفتن نرخ کلیک در سایت می شود.

 • بالا رفتن زمان حضور در سایت

شما باید بتوانید تمامی آن چه کاربر درباره یک مطلب نیاز دارد، را در سایت خود جمع آوری کنید. بدین ترتیب زمان حضور کاربر در سایت نیز بالاتر می رود.

 • تولید محتوای کامل و جذاب

از مهم ترین کارهایی که لازم است برای جذب کاربر به سایت انجام دهید، تولیدمحتوای کامل و جذاب است. هنگام تولید محتوای جذاب باید دقت کنید جملات طولانی نباشند تا کاربر هنگام مطالعه آن ها خسته نشوند.

هنگام نوشتن محتوای مناسب فاصله گذاری را تاحدامکان رعایت کنید تا چشمان کاربر هنگام مطالعه خسته نشود. برای این که کاربر بتواند راحتتر به آن چه در ذهن دارد در محتوایتان برسد، لازم است تیترهای مناسبی را برای محتوا انتخاب کنید. بدین ترتیب کاربر می تواند به سرعت به آن چه در ذهن دارد، دست پیداکند.

 • استفاده از لینک مناسب در صفحات سایت

رفت و آمد کاربر به سایت شما می تواند تاحدزیادی به پیشرفت سایتتان کمک کند. پس بهتراست در محتوای خود از لینک های مرتبط و مناسب استفاده کنید، همین موضوع سبب می شود تا کاربر مدام در سایت شما در گردش باشد.

بااستفاده لینک سازی مناسب می توانید محتواهای متفاوت را به هم ربط دهید و بدین ترتیب کاربر به صورت مداوم در به سیایت شما رفت وآمد خواهدداشت. با این ترفند کاربر بدون این که متوجه باشد، ساعت ها در سایت شما وقت می گذارند.

 • استفاده از ویدئوهای غیرقابل دانلود

شما می توانید برای جذب بیشتر کاربر به سایت خود از ویدئوهایی استفاده کنیدکه قابلیت دانلود نداشته باشند. بدین ترتیب کاربر مجبور می شود تا مدت زمان بیشتری را برای تماشای ویدئودر سایت شما بگذراند.

8- الگوریتم Payday loan گوگل

در بسیاری از سایت ها برای جذب کلیک بیشتر، تعدادی از کلمات کلیدی پرکاربرد را در تمامی صفحات سایت خود استفاده می کنند. این کار باعث می شود تا نتایج کمی هنگام سرچ مطالب به کاربر نمایش داده شود. الگوریتم PayDay Loan از انواع الگوریتم های گوگل است که می تواند این نوع سایت ها را شناسایی کند.الگوریتم Payday loan گوگل

برای این که بتوانید اعتماد این الگوریتم را نسبت به خود جمع کنید، می توانید از وبمستر گوگل کمک بگیرید. راهنمایی های وبمستر گوگل دراین زمینه به شما کمک زیادی می کند، پس هیچگاه برخلاف آن عمل نکنید. برای تولید محتوا تنها به دنبال استراتژی های کلاه سفید باشید. تکنیک های سئوکلاه سیاه و خاکستری می تواند سایت شما را به کلی از نتایج جستجو حذف کند.

9- الگوریتم Page Authority

برای تعیین رتبه گوگل هرسایت مواردزیادی نظیر کیفیت محتوای سایت، میزان لینک ها، تعداد کلیک و … موردبررسی قرارمی گیرد. سپس با بررسی هریک از این موارد سایت های مختلف رتبه بندی می شوند. این الگوریتم دراین زمینه به گوگل کمک رسانی می کند.الگوریتم Page Authority

این الگوریتم توسط moz ایجادشده است که صفحات خاصی را در موتورهای جستجو رتبه بندی می کند. نمرات معتبر این صفحه بین یک تا صد است که نمرات بیشتر نشانه توانایی های بیشتر در رتبه بندی سایت است. برای این که سایت خود را برای این الگوریتم بهینه سازی کنید،می توانید اقدامات زیر را انجام دهید.

 • لینک سازی برای صفحات

برای بهینه سازی سایت در این نوع الگوریتم می توانید ازلینک سازی داخلی و خارجی کمک بگیرید. لینک سازی خارجی مسلما می تواند تاثیر مثبتی را روی عملکرد سایت شما داشته باشد.

 • شبکه های اجتماعی

امروزه کاربران استفاده زیادی را از شبکه های مجازی دارند، به همین دلیل نیزمی توانید از این ابزار برای بالابردن رتبه سایت خود استفاده کنید. شما می توانید در شبکه های اجتماعی لینک سایت خود را تبلیغ کنید و بدین ترتیب مشتریان زیادی را جذب سایت کنید.

با استفاده از شبکه های اجتماعی می توانید کلیک بیشتری را برای وبسایت خود جذب کنید.

 • ایجاد محتوای باکیفیت

از مهم ترین نکاتی که روی سئوسایت شما اثردارد، تولید یک محتوای باکیفیت است. به همین دلیل لازم است برای تولیدمحتوای باکیفیت در وبسایت خود هزینه های لازم را داشته باشید.

10- الگوریتم کافئین گوگل (google caffeine)

کارکرد این نوع الگوریتم شباهت بسیارزیادی به مرغ مگسخوار دارد. به عبارت دیگر تمرکز الگوریتم گوگل کافئین نیز روی عبارات جستجوشده است. البته این الگوریتم توجه زیادی را به فعالیت های شما در شبکه های اجتماعی دارد. پس از این موضوع غافل نشوید که می تواند تاثیرمثبتی را روی رتبه سایتتان بگذارد.الگوریتم کافئین گوگل (google caffeine)

بعد از ورود این الگوریتم به دنیای الگوریتم های گوگل کاربران سایت های اینترنتی تاحدزیادی افزایش یافته است. زیرا این الگوریتم علاوه بر متن های سایت، عکس و ویدئوها را نیز به روزرسانی می کند.

این الگوریتم مزایای زیادی دارد که درادامه برخی از آن ها را بررسی می کنیم:

 • سرعت ایندکس سازی: این نوع الگوریتم می تواند سرعت بروزرسانی صفحات را بالاتر می برد. با کمک این الگوریتم در هر ثانیه حدود هزارصفحه بروزرسانی می شود و به همین دلیل کاربران می توانند بهترین صفحات را مشاهده کنند.
 • همانطور که اشاره کردیم سرعت این نوع الگوریتم بسیاربالا است به همین دلیل نیز به گوگل کمک می کند تا بتواند جستجوی معنایی را در مقیاس بزرگتری انجام دهد. بدین ترتیب می تواند نتایج دقیق تری را به کاربر نمایش دهد.
 • به دلیل ایندکس شدن جزئی نتایج جستجو نیز تاحدزیادی با کمک آن بهبود پیدا می کند.

11- الگوریتم موبایل گدون (Mobilegeddon)

این نوع الگوریتم از جدیدترین الگوریتم های موجود گوگل محسوب می شود که با گسترش استفاده از موبایل  توسط کاربران به جمع سایر الگوریتم های گوگل پیوسته است. این الگوریتم وظیفه دارد آن دسته از سایت هایی که نمی توانند صفحات خود را به خوبی درگوگل به نمایش بگذارند را اوت کند.الگوریتم موبایل گدون (Mobilegeddon)

برای این که محبوبیت این الگوریتم را به دست آورید، لازم است امکانات زیادی را فراهم کنید. برخی از این امکانات را درادامه بررسی می کنیم:

 • طراحی سایت باید به صورت واکنشگرا صورت گیرد.
 • از آن دسته از ابزارهایی که برای گوشی های هوشمند کاربردی ندارند، به هیچ عنوان استفاده نکنید.
 • اندازه متن ها باید به صورت استانداردشده باشد تا کاربر بتواند به راحتی آنها را مطالعه کند.
 • ربات های گوگل باید بتوانند به راحتی به فایل های css و js دسترسی داشته باشند.
 • دقت داشته باشید این الگوریتم برروی کشورهای محدودی درحال پیاده سازی است به همین دلیل نیز هنوز به صورت فراگیر مورداستفاده قرارنگرفته است.

دراین مطلب درباره تمامی الگوریتم های گوگل صحبت کردیم.برای این که بتوانید سایت خود را ارتقا بخشید، بهترین کار شناسایی انواع این الگوریتم هاست. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری را درباره انواع این الگوریتم ها به دست آورید، مطالعه این مقاله به شما کمک زیادی خواهدکرد.

الگوریتم های گوگل دائما پویا و فعال هستند و به آنالیز بخش های مختلف سایت شما مشغولند.شما می توانید با شناسایی دقیق هریک از این الگوریتم ها سایت خود را برای موتورهای جستجو به بهترین شکل بهینه سازی کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام چطور میتونم کمکت کنم ؟