فرق UI با UX چیست ؟ بررسی جامع تفاوت این دو در طراحی سایت

UI و UX دو مورد از کلمات پرکاربرد در طراحی سایت محسوب می شوند که تاثیر بسیار زیادی را در جذب کاربر به سایت شما دارد. دقت کنید منظور از UI همان چیزی است که کاربر از سایت شما مشاهده می کند و UX تجربه ای است که کاربر در هنگام استفاده از سایت شما کسب کرده است. درادامه بیشتر درباره این دوکلمه پرکاربرد بحث می کنیم. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری دراین باره کسب کنید، درادامه با ما همراه باشید. تفاوت ui و ux

UI چیست؟

UI خلاصه شده عبارت User Interface Design است که به معنای طراحی رابط کاربری است . در این بخش از سایت تمامی آن چه کاربر از سایت شما مشاهده می کند، مورد بررسی قرار می گیرد. به صورت کلی می توانیم بگوییم این بخش بیشتر به طراحی گرافیکی سایت می پردازد. شما در این بخش می توانید ظاهر سایت خود را به گونه ای طراحی کنید که جلوه مناسبی را برای کاربر داشته باشد. درنهایت به همین واسطه کاربران بیشتری جذب سایتتان خواهدشد.

برای طراحی این قسمت می توانید از گرافیست ها و برنامه نویس های این حوزه کمک بگیرید. دقت کنید باید برای طراحی این بخش وقت و انرژی لازم را بگذارید زیرا به صورت مستقیم با کاربر در ارتباط است و تاثیر آن روی کاربر مسلم است.

برای مثال دقت کنید منوی سایت شما به صورت واضحی در دسترس کاربر قراربگیرد و تمامی بخش ها به خوبی در آن بولد شده باشد. هم چنین اگر می خواهید تبلیغاتی را در سایت خود قراردهید، لازم است بهترین بخش سایت خود را برای این کار انتخاب کنید تا مشکلی را برای کاربر دراین حوزه ایجادنکند.ui چیست ؟

UX چیست؟

UX به معنای طراحی تجربه کاربر است، به صورت کلی کاربر هنگام استفاده از سایت شما با بخش های مختلف آن ارتباط می گیرد. تمامی احساس کاربر در این حوزه جمع آوری می شود . دقت کنید بهتر است طراحی سایت شما به صورتی باشد که کاربر بتواند به تمامی بخش های سایت به راحتی دسترسی داشته باشد. از مهمترین نکاتی که باید هنگام طراحی بخش های مختلف سایت درنظر داشته باشید، راحتی کاربر در استفاده از آن است. بررسی تمامی این مسائل در UX گنجانده می شود.

البته UX تنها به بخش طراحی رابط کاربری محدود نمی شود، بلکه به هدایت کاربر در سایت نیز می پردازد. دراین ابزار بررسی می شود تا کاربر را چطور از یک صفحه به صفحه دیگر هدایت شود. معمولا شما از راه اندازی سایت، اهداف خاصی را دنبال می کند، دقت کنید طراحی سایت باید به گونه ای باشد که بتوانید کاربر را نیز به سمت این اهداف سوق دهید.

به صورت کلی می توان گفت از لحظه ورود کاربر به سایت تا لحظه خروج وی باید توسط شما برنامه ریزی شود. تا بتوانید کاربر به مشتری دائمی سایت تبدیل شود.

دراین بخش باید بررسی کنید که می خواهید چه گزینه هایی را در منوی سایت قراردهید و یا این که کدام قسمت از سایت را برای قراردادن تبلیغات استفاده کنید.ux چیست ؟

UI و UX چه تفاوتی باهم دارند؟

در ابتدای این مقاله تعریف جامعی را از UI و UX بیان کردیم و شما متوجه شدید که هر یک از این کلمات معنای جداگانه و خاصی دارند. با این وجود بسیاری از افراد این دو کلمه را باهم اشتباه می گیرند، برای این که بتوانید به درستی از این دو کلمه استفاده کنید، لازم است ابتدا تفاوت های مربوط به آن را دقیقا بدانید. توجه داشته باشید UI به طراحی ظاهر سایت می پردازد و اما UX سایت شما را با توجه به نیازمندیهای کاربر تنظیم می کند. این نکته از مهم ترین تفاوت های UI و UX محسوب می شود.

توجه داشته باشید UI و UX دو مفهوم مستقل از هم هستند و اما می توانیم بگوییم درکنارهم سایتی مستقل و کامل به ما ارائه می دهند. شما با کمک از هر دوی این موارد می توانید یک سایت زیبا و کاربردی داشته باشید. حتما تا به حال به سایت هایی برخورده اید که ظاهر بسیار زیبایی دارند و اما کارکردن با آن برای شما سخت است، اینگونه سایت ها نتوانسته اند ازهر دوی این موارد در کنار هم به خوبی استفاده کنند.

UI و UX دو مفهوم مکمل یکدیگر هستند، پس لازم است از هر دوی این موارد به خوبی در سایت خود استفاده کنید. بدین ترتیب می توانید کاربران بیشتری را به سایت خود جذب کنید و رتبه سایتان را ارتقا بخشید.

برای این که بتوانید سایتی کاربر پسند طراحی کنید، استفاده از این دو ابزار به شما کمک زیادی خواهد کرد. در این مطلب درباره تفاوت UI و UX بحث کردیم، شما نیز می توانید با مطالعه دقیق این مقاله اطلاعات خوبی را در این زمینه کسب کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.