وردپرس چیست ؟ 0 تا 100 بررسی نرم افزار وردپرس (wordpress)

امروزه سیستم های مدیریت محتوای زیادی برای راحتی شما در زمینه طراحی سایت به وجود آمده اند. یکی از مشهورترین این سیستم های مدیریت محتوا، وردپرس است. وردپرس نوعی سیستم مدیریت محتوا است که به صورت متن باز و رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرد. اگر به دنبال یک سیستم مدیریت محتوا هستید، که بتوانید به راحتی از آن استفاده کنید، وردپرس بهترین انتخاب برای شماست.

وردپرس در مقایسه با سایر سیستم های مدیریت محتوا محبوبیت بیشتری دارد، به صورتی که امروزه حدود 33 درصد از سایت های جهان از این سیستم مدیریت محتوا استفاده می کنند. دقت کنید شما می توانید با کمک این نوع سیستم مدیریت محتوا بدون یادگیری هیچ دانش برنامه نویسی اختصاصی محتوای موجود در سایت خود را مدیریت کنید. در ادامه بیشتر درباره این نوع سیستم مدیریت محتوا بحث خواهیم کرد. اگر می خواهید دراین باره اطلاعات بیشتری کسب کنید باما همراه باشید.

وردپرس چیستوردپرس چیست؟

وردپرس نوعی سیستم مدیریت محتوای متن باز است که کاربر به راحتی می تواند با آن ارتباط برقرارکند. کارکردن با وردپرس فارسی دقیقا مانند زمانی است که شما با مایکروسافت ورد کار می کنید. استفاده از این سیستم هیچ گونه پیچیدگی و ابهامی ندارد به همین دلیل نیز در تمامی جهان مورداستقبال کاربران قرارگرفته است.

از ویژگی های بارز این سیستم رایگان بودن و متن بازبودن آن است که به شما این امکان را می دهد بتوانید ویژگی های دیگری را نیز به سایت خود اضافه کنید. بدین ترتیب می توانید با یک سیستم مدیریت محتوا ساده و رایگان سایتی مدرن بسازید.

تاریخچه وردپرس

در سال 2003 دو توسعه دهنده به نام های مت مولنوگ و مایک لیتل سعی بر ساخت یک پلتفرم وبلاگ نویسی کردند. آن ها کار خود را روی نرم افزار متوقف شده b2 / cafeblog  آغاز کردند. البته بعد از مدتی کارکردن روی این نرم افزار به کلی آن را رها کردند. پس از مدتی تصمیم گرفتند دوباره به توسعه آن بپردازند. سرانجام این فعالیت ها در 27 می 2003 به وقوع پیوست و اولین نسخه وردپرس در اختیار کاربران مختلف قرارگرفت.

مسلما این دونفر هیچگاه تصور نمی کردند، این نرم افزار چقدر می تواند مورداستقبال کاربران قراربگیرد و حتی بعدها هزاران شغل ایجادکند. به دلیل استقبال زیاد کاربران وردپرس روزبه روز توسعه یافت و امروزه به محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا تبدیل شده است.

تاریخچه وردپرس

با کمک وردپرس می توان برای ساخت چه نوع سایت هایی اقدام کرد؟

شاید سوال شما این باشد که می توانید با کمک این سیستم چه نوع سایت هایی را راه اندازی کنید؟ پاسخ این است که شما می توانید با کمک وردپرس برای ساخت هرنوع سایتی اقدام کنید. وردپرس محدودیتی را دراین زمینه برای کاربران درنظرنگرفته است. برخی از سایت هایی که می توانید با کمک این پلتفرم اجرا کنید را درادامه بررسی می کنیم.

 • سایت های خبری
 • سایت های فروشگاهی
 • سایت های آموزشی
 • سایت های دانلودی
 • سایت های شرکتی
 • سایت های فیلم و عکس
 • سایت های شخصی
 • وبلاگ

این موارد تنها برخی از سایت هایی است که می توانید با کمک وردپرس به راحتی پیاده سازی کنید.

چه تفاوتی میان WordPress.org و WordPress.com  وجود دارد؟

اگر می خواهید اطلاعات بیشتری را درباره وردپرس کسب کنید می توانید آن را در موتورهای جستجو سرچ کنید. بعد از جستجو با دو واژه متفاوت WordPress.org و WordPress.com  رو به رو خواهیدشد. این دو واژه تفاوت های اساسی با یکدیگر دارند که درادامه بیشتر دراین باره بحث می کنیم.

WordPress.org

اگر می خواهید یک سایت را با استفاده از سیستم مدیریت محتوا وردپرس پیاده سازی کنید، می توانید از WordPress.org کمک بگیرید. شما می توانید پلتفرم موردنیاز خود را دراین بخش پیداکرده و تمامی افزونه های رایگان مربوط به آن رادانلود کنید. بدین ترتیب خواهید فهمید که  وردپرس چطور کار می کند.

WordPress.com

WordPress.com  نوعی از شرکت های میزبانی وب به حساب می آید که با کمک سیستم مدیریت محتوای وردپرس به عنوان یک میزبان برای وبلاگ های مختلف عمل می کند. زمانی که شما دراین سرویس ثبت نام می کنید، می توانید به صورت رایگان از آن استفاده کنید البته باید بدانید بخشی از محدودیت ها نیز در نسخه رایگان آن وجود دارد. وبلاگ های ایجادشده با این شرکت با نام myblog.wordpress.com ایجاد می شوند.

سیستم مدیریت محتوا

کارکردن با وردپرس به چه صورتی است؟

اگر می خواهید برای اولین بار از وردپرس استفاده کنید، دقت داشته باشید که ابتدا باید آن را از مخزن وردپرس دانلود کنید. سپس برای بارگذاری آن در هاست اقدام کرده و به پایگاه داده متصل شوید.درنهایت می توانید با نصب وردپرس مطالب خود را در آن بارگذاری کنید.

بارگذاری وردپرس کار بسیارراحتی است و به هیچ عنوان وقت شما را نمی گیرد. تمام عملیاتی که در بالا توضیح داد شد حدودا پنج دقیقه وقت شما را خواهدگرفت. بعد از نصب وردپرس شما یک نرم افزار قدرتمند برای انتشار محتوای سایت خود دارید. برای این که بتوانید به راحتی با این نرم افزار کار کنید، بهتراست مراحل نصب مربوط به آن را دقیقا مطالعه کنید.

به دلیل پشتیبانی همه جانبه وردپرس از زبان فارسی بدون شک هنگام استفاده از آن هیچ مشکلی نخواهیدداشت. البته می توانید برای تسلط بیشتر در دوره های آموزش مجازی وردپرس نیز شرکت کنید.

قالب وردپرس چیست؟

وردپرس قالب های رایگان بسیار زیادی دارد که شما می توانید هنگام نصب وردپرس از آن ها استفاده کنید و نمای جذابی را برای سایت خود بسازید. توجه داشته باشید قالب ها ظاهر سایت شما را می سازد، پس به هیچ عنوان نباید نسبت به آن ها بی توجه باشید.

زمانی که کاربر به سایت شما مراجعه می کند، ابتدا قالب کلی سایت شما را می بیند، درنهایت نیز می تواند با مراجعه به المان های مختلف سایت به بخش های مختلف آن مراجعه کند.

قالب سایت اولین چیزی است که کاربر از سایت شما می بیند، به همین دلیل باید برای انتخاب آن وقت لازم را بگذارید. درصورتی که قالب خوبی را برای سایت خود انتخاب نکنید، کاربر از بازدید سایت شما صرف نظر خواهد کردو این موضوع سبب پایین آمدن نرخ کلیک سایت می شود.

برای این که قالب سایت را عوض کنید، به هیچ عنوان نیازی نیست کار پیچیده ای را انجام دهید. شما می توانید تنها با فشردن یک دکمه مجددا قالب جدیدی را برای سایت خود انتخاب کنید. دوره آموزش طراحی سایت بدون نیاز به کد نویسی را ببینید.

 

افزونه وردپرس چیست؟

وردپرس یک سیستم ساده است که شما می توانید با کمک آن تنها وبلاگ های ساده ای را پیاده سازی کنید. توجه داشته باشید اگر می خواهید یک سایت حرفه ای راه اندازی کنید، لازم است از افزونه های وردپرس کمک بگیرید.

میلیون ها افزونه برای وردپرس وجود دارد که شما می توانید با توجه به آن چه برای سایت خود درنظردارید، آن ها را دانلود کرده و استفاده کنید. با کمک این افزونه ها می توانید سایت ساده خود را به یک سایت حرفه ای تبدیل کنید. افزونه های وردپرس به شما کمک می کنند تا بتوانید یک سایت پیشرفته با امکانات بالا را برای کاربر مهیا کنید.

دقت کنید همان طور که درابتدای بحث هم اشاره کردیم، وردپرس افزونه های بسیارزیادی دارد که شما نباید تمامی آن ها را بیهوده دانلودکنید. بهتراست ابتدا به دنبال افزونه هایی باشید که به آن نیاز دارید. نصب افزونه های بیهوده تاثیر منفی را روی سرعت سایت شما خواهدداشت.

مخزن وردپرس

مخزن وردپرس چیست؟

باید بدانید مخزن وردپرس دراختیار سازنده اصلی این سیستم است که شما می توانید به صورت رایگان و بدون پرداخت هیچ هزینه ای آن را دریافت کنید. تمامی افزونه ها و قالب های مربوط به وردپرس دراین مخزن گنجانده شده است و می توانید به راحتی به آن ها دسترسی داشته باشید.

از نظر امنیتی نیز خیالتان بابت استفاده از این سیستم راحت باشد، زیرا تمامی افزونه ها و قالب های موجود در مخزن توسط تیم وردپرس از نظر امنیتی بررسی شده اند. پس هنگام استفاده از آن ها هیچ مشکلی برای سایت شما به وجود نمی آید. توجه داشته باشید اگر می خواهید از قالب ها و افزونه های وردپرس استفاده کنید، بهتراست از همان ابتدا به سراغ مخزن وردپرس بروید.

ویژگی های وردپرس

وردپرس به عنوان یکی از محبوب ترین سیستم های مدیریت محتوا دارای ویژگی های خارق العاده ای است که درادامه برخی از آن ها را بررسی می کنیم.

سفارشی سازی آسان

وردپرس بهترین سیستم مدیریت محتوا برای آن دسته از افرادی است که آشنایی کافی را با کدنویسی ندارند. شما می توانید برای راه اندازی هرنوع سایتی از این سیستم استفاده کنید و درنهایت نیز با کمک استفاده از افزونه ها و قالب های اختصاصی آن را برای خود سفارشی سازی کنید.

واکنشگرا

وردپرس نوعی سایت واکنش گرا است که می توانید با کمک هردستگاهی به راحتی به سایت های آن دسترسی داشته باشید.

بهینه شده برای موتورهای جستجو

کدنویسی وردپرس به صورت استانداردی شکل گرفته است به همین دلیل نیز سایت هایی که به کمک این سیستم راه اندازی می شوند، رتبه های بالاتری را در موتورهای جستجو دارند.

اگر می خواهید سایت شما رتبه خوبی را در بین موتورهای جستجو داشته باشد، بهتراست افزونه سئو را به خوبی تکمیل کنید.

مدیریت آسان

مدیریت این سیستم بسیار آسان است به صورتی که به محض  در دسترس قرارگرفتن نسخه جدید وردپرس به شما اطلاع می دهد و می توانید به راحتی سایت خود را به روزرسانی کنید.بروزرسانی سایت وردپرسی نیز تنها با کلیک کردن روی یک دکمه امکان پذیر است.

امنیت بالا

برای این که امنیت سایت خود را در برابر هکرها بالاتر ببرید، لازم است افزونه های مربوط به امنیت سایت را نصب و راه اندازی کنید.

اگر می خواهید از اطلاعات خود در سایت حفاظت کنید، می توانید از افزونه های پشتیبان سایت استفاده کنید. این کار سبب می شود تا تمامی اطلاعات سایتتان در یک مکان خاص به صورت خودکار ذخیره سازی شود.

wordpress چیست

پشتیبانی از رسانه های متنوع

دقت کنید وردپرس تنها مخصوص محتوای متنی طراحی نشده است و شما می توانید به راحتی انواع ویدئو، صدا و تصاویر خود را نیز در آن قراردهید.

چه سایت های معتبری با کمک وردپرس راه اندازی شده اند؟

 • وبلاگ موزیلا
 • کاخ سفید
 • بلومبرگ
 • وبلاگ پلی استیشن
 • اخبار مایکروسافت
 • چطور
 • مدیرسبز
 • ایران استخدام
 • همیار آکادمی
 • همیاروردپرس

سایت های داخلی و خارجی بسیار زیادی با کمک وردپرس طراحی شده اند. موارد بیان شده تنها نمونه ای از سایت های معتبری بوده اند که به کمک وردپرس طراحی شده اند.

دراین مطلب به صورت شفاف برای شما بیان کردیم که وردپرس چیست و چگونه می توانید با آن کار کنید. اگر می خواهید یک سایت وردپرسی را طراحی کنید، پیشنهاد می کنیم ابتدا اطلاعات لازم را دراین باره به خوبی کسب کنید و درنهایت به دنبال طراحی حرفه ای در این زمینه باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.